Mój blog - moje myśli

Blaty kuchenne – zabudowa kuchni blatem, jaki blat wybrać?

still-life-379858_1920

Blaty kuchenne – zabudowa kuchni blatem, jaki blat wybrać?

Każda gospodyni wie jak ważnym elementem, zwieńczającym meble kuchenne, jest blat. Można powiedzieć, że dobry i odpowiednio wybrany blat jest najlepszym przyjacielem kucharza. Dlaczego? Chociażby dlatego, że ciągle jest wystawiany na próbę wody, tłuszczu, wysokiej temperatury, ale nie obraża się i trwa niezmiennie u naszego boku przez lata. Już małe dzieci wiedzą, że przyjaciół trzeba sobie dobrze dobierać. Z blatem jest podobnie. Musimy wybrać ten jedyny i najlepszy, tak aby nie było potrzeby jego wymiany. Wybór może być trudny, bo na rynku znajduje się wiele firm, które w swojej ofercie mają blaty kuchenne wykonane z różnych materiałów i niemalże w każdym kolorze.
Ale jeśli już wybieramy blat kuchenny, to na pewno chcemy aby był on ładny. W zależności od upodobań, możemy kolorystycznie dopasować go do mebli lub zestawić na zasadzie kontrastu. Musimy też dowolnie dobrać jego fakturę — od powierzchni gładkich aż po porowate. Do wyboru mamy także blaty błyszczące i matowe. Jeśli chodzi o ich zakończenie, to możemy zamówić zakończenie kwadratowe lub zaokrąglone. Jak widać — możliwości jest wiele, a dowolność duża (i w pełni zależna od indywidualnego gustu konkretnego klienta oraz projektu).
Piękny wygląd to jednak nie wszystko. Bo po co nam piękne rzeczy, które szybko się niszczą i z czasem tracą swój dobry wygląd? Odpowiedź jest prosta — po nic. Przy wyborze blatu kuchennego trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim ten aspekt. Musimy tutaj pamiętać, że jako przestrzeń robocza, jest on narażony na różne trudne warunki, niekiedy ekstremalne.
Na blacie kuchennym kroimy produkty spożywcze, stawiamy gorące naczynia. Często musimy go czyścić, aby usunąć plamy i tłuszcz. Jest więc systematycznie narażony na szorowanie i kontakt z wodą oraz środkami chemicznymi. Ale to nie koniec. Blaty kuchenne muszą być też odporne na uderzenia, bo czasem się zdarza, że przy wyciąganiu czegoś z górnej szafki wypada z niej coś, czego akurat nie potrzebujemy. I nieważne czy jest to spowodowane bałaganem i niedomykającą się szafką, czy raczej ludzką nieuwagą. Skutek jest taki, że przedmiot najpierw spada na blat, by później upaść na podłogę. Jeśli wybierzemy kiepski blat, to możemy mieć pewność, że jeśli z góry spadnie na niego ciężki lub ostry przedmiot, to zostawi on trwały ślad.
Przy wyborze blatu musimy więc uwzględnić wiele aspektów, aby później nie żałować swojego wyboru. W tym przypadku nie należy sugerować się wyłącznie kwestią finansową, bo jak się później okaże — dobra inwestycja zwróci się z szybciej niż blat ulegnie zniszczeniu.

Author Info

damian

No Comments

Comments are closed.